1848/817
Mandlig figur af udskåret mørkpatineret træ, dekoreret med glasstykker og halskæde af bast. Congo. 20. årh.s anden halvdel. H. 61.
Proveniens: John Darells samling.
Revner i træet her og der.
Moderne kunst og design, 27. november 2018
Vurdering
Hammerslag