1722/514
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Større vase af stentøj modelleret med vertikalt rillet mønster, dekoreret med brun glasur med blå elementer. Sign. E.St.N. Stemplet Denmark, nr. 441. Udført hos Saxbo. H. 24. Diam. 23.
Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag