Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre vaser af lertøj. Dekoreret med stribemønster i hhv. sort og blå på lysegul bund. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 16–19. Diam. ca. 12–13. (3)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Høj vase med sort mønster med afslag og revner på øverste kant. Vase med blåt mønster med små afslag på fodrand og munding. Mindre vase med sort mønster med afslag på munding samt glasurdefekt på side.
Moderne kunst og design, 17. september 2024