1650/1506
Fransk senempire kaminur af forgyldt bronze, siddende ved urhus engel og torchère, sokkel støbt i let relief med klassisk figurscene og bladværk, urskive med romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 48.
Trådophæng defekt. Pendul samt optræksnøgle medfølger ikke. Figur og dele af dekoration med løse samlinger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 15. december 2016
Vurdering
Hammerslag