Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
To ovale skåle af stentøj. Dekoreret med blåglaserede geometriske mønstre samt stregdekorationer. Øverste kanter brunglaserede. Mindste skål sign. monogram for Gertrud Vasegaard. Stor skål sign. monogram for Gertrud Vasegaard og Myre Vasegaard. Unika. H. ca. 5,5. B. hhv. ca. 21 og 22,7. L. hhv. ca. 21,7 og 24. (2)
Proveniens: Hidrører fra Hanne og Torben Valeurs samling. Erhvervet direkte fra Gertrud- og Myre Vasegaards værksted i 1960erne.
Sølv og keramik, 7. juni 2017