2132/172
Fire dele sølv, bestående af senempire saltkar, mester Johan Gerhard Struntze, København 1822; senempire peberbøsse, mester Mogens J. Klarschow, København 1822; lille bæger, København 1909, samt strøbøsse, ustemplet. Vægt i alt 193 g. H. 5–13 cm. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Saltkar og bæger med let bulet fodkant. Peberbøsse side graveret med “M”, lågknop skæv og bulet. Strøbøsse bulet og med reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag