2132/​172

Fire dele sølv, bestående af senempire saltkar, mester Johan Gerhard Struntze, København 1822; senempire peberbøsse, mester Mogens J. Klarschow, København 1822; lille bæger, København 1909, samt strøbøsse, ustemplet. Vægt i alt 193 g. H. 5–13 cm. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Saltkar og bæger med let bulet fodkant. Peberbøsse side graveret med “M”, lågknop skæv og bulet. Strøbøsse bulet og med reparationer.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag