Grønlandske kunstnere, 20. årh.
Tupilak samt tre figurer af udskåret kaskelottand i form sæler og fanger. L. 5–15. H. 7,5–15. (4)
Cites certifikat gyldigt inden for EU foreligger.
Brugsspor. Lille sæl med afslag på hale.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020