1946/532
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
En lille skål af stentøj, yderside modelleret med firben. Dekoreret med solfatara glasur. Sign. Salto, 20682. Kgl. P. H. 5,8. Diam. ca. 9,3.
3. sortering. Nogle enkelte minimale overfladeridser. Herudover intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud