900/​150

Albertus Magnus (f. 1206, d. 1280, Tysk filosof, teolog og naturforsker.)

Magnus - Ripelin: Compendium theologicae veritatis […]. Trykt efter Strassburg: Martin Schott 1483. Folio. 131 blade inkl. 3 blanke. Mangler folio 2–3, 18, 25, 43, 60, 95, 125–28+[129]. Rubriceret i blåt og rødt. Samtidige tilskrifter og understregninger. Indb. i samtidig blindtrykt kalveskindsbind over træpermer. Bind mangler ryg, hjørne- og centerbeslag samt spænder. I kassette. (FP)

HC 435; GW 602. Trykt efter Strassburg: Martin Schott 1483.

Proveniens: Prædestinenser Ordenens kloster i Bamberg, samt på første side en tilegnelse til en biskop af Bamberg. Senest bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK