2439/​1602

Engelsk standur med George III urværk, skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze, timekrans med romer og arabertal, værk med minutskive og kalender, kvarterslag og dobbelt slagklokke, repetionsfunktion. Plakette sign. Nicolas Lampert, London. Ca. 1750. Senere kasse af mahogni, 19. årh.s første halvdel. H. 218. B. 58. D. 30.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Nøgle til dør og nøgle til hoved medfølger. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. Kasse og urværk ikke samhørende.

Fra i Lyngby

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?