George III standur i kasse af mahogni, skive af forgyldt messing med gennembridt hjørneornamentik af forgyldt bronze, bemalet månefase, timekrans med romer og arabertal, repetionsfunktion, minut- og datoviser. Plakette sign. Peter Pohlmanns, London. 18. årh.s slutning. H. 236. B. 55. D. 27.
Fremstår med alders- og brugsslitage. To messing lodder, pendul, samt optræksnøgle medfølger. Nøgle til hovedet medfølger. Nøgle til dør mangler, døren er låst. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Værket fremstår visuelt pænt og i orden.