2024/​85

Vilhelm Bille (f. København 1864, d. sst. 1908)

Marine med sejlskibe ud for København, i baggrunden mastekranen og Marmorkirkens kuppel. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 83×64.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 845, 2013 nr. 119.

Retoucheringer. Minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK