Vilhelm Bille (f. København 1864, d. sst. 1908)
Marine med sejlskibe ud for København, i baggrunden mastekranen og Marmorkirkens kuppel. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 83×64.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 845, 2013 nr. 119.
Retoucheringer. Minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020