2119/62
Alterstol af elm, rigt prydet med skæringer i form af ornamentik og udskæringer. Renæssance form, 19. årh.
Løs i samlingerne. Ridser og mærker. Falmet. Brugsslitage. Kraftig slitage på læder. Skade under sæde.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
Vurdering
Hammerslag