2119/​62

Alterstol af elm, rigt prydet med skæringer i form af ornamentik og udskæringer. Renæssance form, 19. årh.

Løs i samlingerne. Ridser og mærker. Falmet. Brugsslitage. Kraftig slitage på læder. Skade under sæde.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag