2119/846
Bent Karlby (f. Aa 1912, d. 1998)
“Mosaik”. Pendel med stel af messing med hejs. Tre skærme af hhv. grå-, gul- og rødlakeret metal, heraf to med plastiklameller i bund. Udført hos Lyfa. H. 78 inkl. baldakin.
Brugsslitage. Skærme med ridser, mærker og mindre buler. Ledning med mindre defekter.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag