Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Fra Vatikanets Vasesamling. 1896. Sign. med dedikation fra Johan Rohde til Emil Hannover, Rom. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 36×46.
Proveniens: Kunsthistoriker, museumsdirektør og forfatter Emil Hannover (1864–1923).
Papiret er gulnet. Monteringsspor. Undersøgt i rammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
39 bud