2039/948
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Medestolen”. Et par lænestole med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med rødt uld. Model 2256. Designet 1956–1957. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Uoriginale gjorder under bunden, som trænger til udskiftning.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag