2039/​948

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Medestolen”. Et par lænestole med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med rødt uld. Model 2256. Designet 1956–1957. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Uoriginale gjorder under bunden, som trænger til udskiftning.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK