To kinesiske mindeskjolde af sølv monteret på plade, begge med kinesisk tekst Hui De Nan Wang = din venlighed er uforglemmelig, Zhi Bie Ji Nian= afskeds minde samt forskellige navne. 20. årh. L. 21–26 cm. (2)
Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel 1881–1946, der i tidsrummet 1908–1928 var bosat i Kina, først som Professor i matematik ved det kejserlige regeringsuniversitet Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. grad, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. januar 2018