2414/​1182

Perlesmykkesæt af 14 kt. guld bestående af et par ørestikker hver prydet med Akoya kulturperle, lås prydet med Akoya kulturperle omkranset af otte Akoya kulturperler og halskæde prydet med talrige Akoya kulturperler og lås af 14 kt. guld prydet med Akoya kulturperler og hvid og mørkeblå emalje. Ørestikker B. 7 mm. Lås B. 15 mm. Halskæde perlediam. 5 mm. L. 44,5 cm. (4)

Ørestikker og lås af 14 kt. guld. Lås på perlehalskæde stemplet 18k men tester 15.37 kt.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Emalje på lås fremstår delvist beskadiget. Limrester ved perle på ørestikker.

Smykker og Fashion, 3. april 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK