Holger Rasmussen (f. Danmark, sølvsmed)
Kaffeservice af sterlingsølv med hamret overflade og hanke af udskåret elfenben. Bestående af en kaffekande, en flødekande og en sukkerskål. Udført og stemplet hos Holger Rasmussen. Udført ca. 1930–1940. Samlet vægt 1050 g. H. 6,5–18. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte hanke med mindre afslag på kanter. Kaffekandens hank med hårrevne. Flødekandens hank og sukkerskålens ene hank løs i montering.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
12 bud