2439/​1750

Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)

“FN-Stolen”. Armstol med stel af kirsebærtræ. Sæde samt ryg betrukket med originalt sort skind. Model B 37. Formgivet 1949. Udført og mærket hos snedkermestrene Christensen & Larsen

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Literature: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, ill. and mentioned p. 33.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?