1831/​862

Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)

Cirkulært udtræksbord af teak med fire tillægsplader, heraf en med sarg. Model 62. Designet 1958. Udført hos Sorø Stolefabrik. H. 72. Diam. 120. L. 320. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Tilllægsplader med enkelte stødmærker.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK