2005/835
Renato Toso, Noti Massari
“Aella”. Gulvlampe med klar glasskærm, base af sortlakeret metal. Formgivet 1969. Udført hos Leucos, Italien. H. 49. Diam. 54.
Proveniens: Kunstner Søren Georg Jensen, herefter nedarvet i familien.
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud