2139/512
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2 Kurvekrone”. Lysekrone med tre udadlysende blus, stel samt fatningshuse af bruneret messing, monteret med skærme af rosalakeret glas og bundskåle af matglas. Skærmholder stemplet P.H.-2, Patented. Udført hos Louis Poulsen. H. 90. Diam. 50.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med senere uroriginal rosa lak. Enkelte minimale kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud