Gerhard Munthe (f. Elverum 1849, d. Bærum 1929)
Dreng med kælk ved en hytte på sæteren. Sign. G. M. 78. Olie på malepap. 13×14. Samtidig forgyldt ramme.
Laksegl bag på rammen: “Kjobenhavn Toldsegl no 4”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017