2115/​19

I. T. Hansen (f. Randers 1848, d. sst. 1912)

“S. Marco. Venedig”. Kvinde i bøn i Markuskirken. Sign. J.T. Hansen St. Marco Venezia. 1884. Olie på lærred. 42,5×23.

Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 165.

Lærred bør strammes let op. Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK