2132/671
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Rektangulært sofabord af massiv teak, opsat på medestel. Model FD 575. Udført og mærket hos France & Søn. H. 45. L. 173. B. 69.
Litteratur: Mobilia nr. 117, 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag