2132/​671

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

Rektangulært sofabord af massiv teak, opsat på medestel. Model FD 575. Udført og mærket hos France & Søn. H. 45. L. 173. B. 69.

Litteratur: Mobilia nr. 117, 1965.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK