2448/​630

Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)

To vaser af lertøj dekoreret med hvid og sort askeglasur. Sign. HAK, største vase desuden sign. Nils. Udført hos Kähler. H. hhv. 15 og 26,5. Diam./B. hhv. 14 og 21,7. (2)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Største vase med glasurafskalninger på øverste kant. Lille vase med reparation på munding samt flere afslag på fodrand. Smuds.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?