1950/35
Dansk empire cylinderchatol af elmerodsfineret fyrretræ. Overskab hvori tre døre samt skriveklap. Ca. 1820. H. 204. B. 115. D. 53.
To små skuffer mangler. Finérskader. Manglende finérstykker. Revner. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag