Gustav Seitz (f. Mannheim 1906, d. Hamburg 1969)
“Mutter und Braut”, 1960. Sign. Seitz og med bronzestøbermærke Guss Barth Berlin. Patineret bronze. H. 21. B. 21,5. D. 13,5.
Udført i et oplag på 10 eksemplarer.
Litteratur: Grohn nr. 137. Proveniens: Modtaget af nuværende ejers fader direkte fra kunstneren og siden nedarvet i familien.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021