2142/​140

Dansk barok armstol af ege- og bøgetræ, sæde betrukket med sømbeslået brunligt skind, svungne armlæn, udskåret med muslinger. 18. årh.

Brugsslitage. Enkelte revner i træet. Løs i samlingerne.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.000 DKK