2142/140
Dansk barok armstol af ege- og bøgetræ, sæde betrukket med sømbeslået brunligt skind, svungne armlæn, udskåret med muslinger. 18. årh.
Brugsslitage. Enkelte revner i træet. Løs i samlingerne.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag