2043/770
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To små, dråbeformede vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. okkerbrun harepelsglasur og mørk blå harepelsglasur med rødbrune elementer. Førstnævnte sign. E.St.N., begge stemplet 37, Saxbo Denmark. Udført 1950–1968. hhv. 9,5 og 10. (2)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
35 bud