900/​161

Jean de Lafontaine (f. 1621, d. 1669, French poet)

Oeuvres complètes. Paris: Igonette 1826. 8vo. 21×14,5 cm. Uden portræt. Med snitmaleri med motiv fra Tahiti. Indb. i samt. blindpresset hellæder. Med brugsspor og reparationer.

Proveniens: Købt hos Rosenkilde og Bagger af bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK