900/​54

J. L. Lund (f. Kiel 1777, d. København 1867)

Portræt af Frederik VI (1784–1839) iført admiralsuniform og ordener stående på en balkon med udsigt til Frihedsstøtten hvilende sin højre hånd på et bord, hvorpå et ark papir med “Forordningen af 28 Mai 1831 om Raadgivende provinsial Stender”. Usigneret. Olie på lærred. 126×108. Samtidig forgyldt ramme med kongekrone.

Udstillet: Charlottenborg 1842 nr. 5 med titlen “Portrait af Höisalig Kong Frederik den Siette”.

De Rådgivende Provinsialstænder, eller danske stænderforsamlinger, blev indført efter preussisk forbillede ved love af 28.5.1831 og 15.5.1834. Forsamlingernes opgave var at rådgive om eller foreslå love; møderne fandt sted hvert andet år i perioden 1835–48. Debatterne var ikke offentlige, men blev trykt i Stændertidende. Trods disse begrænsninger fik stænderne stor betydning for det vågnende politiske liv i enevældens sidste år og blev en forskole til det senere parlamentariske liv.

Proveniens: Hofjægermester Brun til Krogerup (1842). Bruun Rasmussen auktion 472, 1985 nr. 85, afb. s. 91. Her erhvervet af nuværende ejers familie. Hidrørende fra en dansk herregård.

Seller informs: Mindre afslag på ramme. Lettere krakelering på lærred.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK