2047/767
Jørgen Høj (f. 1925)
Et par taburetter med stel af børstet stål. Sæde betrukket med sort skind. Model 103. Udført og stemplet hos Niels Vitsøe. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skindt med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag