En samling diverse sølv, bestående af to par kinesiske kopper, to flødenæb, russisk låg, indvendig forgyldt, mester Mikhail & Semen Gratchev, flødekande, to bladformede asietter, tabatiere, lille æske, æggebæger, “knap” graveret Pieter Claesz Giewerts Anno 1653, orientalsk askebæger og lille skål, engelsk tekande, Just Andersen smørnæb og Georg Jensen cigaretetui, dessin 207 og fire glasbakker, dessin 51A og 51C. 19.-20. årh. Vægt ialt 1623 gr. (21)
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 15. august 2013
31 bud