Marcantonio Franceshini, efter, 19. årh.s begyndelse (f. Bologna 1648, d. sst. 1729)
Jagtens gudinde Diana. Usigneret. Olie på lærred. 84×73. Uindrammet.
Efter originalen på Statens Museum for Kunst inv. nr. KMSsp130.
Proveniens: Balletdanser, koreograf og balletmester August Bournonville (1805–1879).
Krakeleringer, afskalninger, to reparationer. Retoucheringer. Trænger til rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
12 bud