“Den blinde ved Vejen”, 1908. Usign. Skitse, akvarel på papir. 13×13.
Litteratur: Vagn Poulsen: Niels Larsen Stevns. Vor Tids Kunst 25, 1938, side 7 og Leo Swane: Niels Larsen Stevns, 1951, side 58. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1917, kat. nr. 103; Arnbaks Kunsthandel, København 1992, kat. nr. 19 eller 29; Niels Larsen Stevns Mindeudstilling, Den Frie, København, 1947, kat. nr. 35, Louisiana 1959 (udenfor katalog) og Kunstforeningen, København og Esbjerg Kunstforening, 1966, kat. nr. 73 Proveniens: Arnbaks Kunsthandel, København, 1923. Herefter Ellen Koefoed og Erling Koefoed.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Moderne kunst og design, 22. maj 2018
23 bud