1732/1536
Kinesisk figur af blanc de chine i form af Muga, en af taoismens udødelige, stående med hjort. Qianlong 1736–1796. H. 41 cm. Tilhørende base af udskåret træ H. 7 cm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Afslag langs nedre kant, dyrets gevir afknækket.
Varia, 10. august 2017
Vurdering
Hammerslag