924/​134

Qi Baishi (f. 1864, d. 1957, kinesisk kunstner)

Krysantemer. Tusch og akvarel på papir. Signeret og seglmærket: Baishi 89 år. Titlen angivet på bagside label. Monteret på papir og silke. 1953. Lysmål 103×34 cm. Inkl. silkemontering 193×48 cm.

Proveniens: Billedet blev doneret af Baishi til Corner Sammenslutningen i 1953. Baishi var i 1951 inviteret og deltog i en Corner udstilling af kinesisk kunst. Det var første gang kinesisk samtidskunst blev vist i Vesteuropa og Baishi deltog med to værker. I 1953 blev han indbudt som medlem af Corner Sammenslutning. Han modtog indbydelsen og svarede med et brev og maleri. Baishi udstillede fra 1954 som medlem af Corner og det var den eneste europæiske kunstnersammenlutning han var medlem af.

The present painting was likely exhibited in 1954 and at a memorial exhibition in 1958 and in 1964 and at a special Corner exhibition in Sophienholm in 2007 with the title Red and Yellow flowers.

Literature - according to information: Corner catalogues, 1951 and 1954 by Hans Scherfig. Obituary in 1958 by Karl Bovin. A memorial exhibition in 1964, Corner catalogue with a revised text by Hans Scherfig. J. Garff, Corner-Bogen 1973, 21–25. Hans Edvard Nørregård-Nielsen, Corner Classic 2007, 40 og 146.

Bestil konditionsrapport

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 29. november.

Budfrist

Vur­dering

200.000 DKK

Du skal være forhåndsgodkendt for at byde på dette emne. Læs nærmere ovenfor.