2015/175
Japansk røgelseskar af patineret bronze med indlægninger i farver i form af figurscenerier og design. På base af patineret bronze. Meiji 1868–1912. Vægt 2450 g. H. inkl. base 12 cm. Diam. 21 cm.
Fremstår med aldersrelaterede spor. Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud