2425/​824

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 33”. Sybord af massiv eg med klapper, i sargen skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 11, november 1951, på annoncesider.

Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelt trådholder mangler. Minimale defekter på flet.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

17 bud

320815 (Autobud) 9.000 DKK
912479 9.000 DKK
320815 8.500 DKK
912479 8.000 DKK
320815 (Autobud) 7.500 DKK
912479 7.000 DKK
320815 6.500 DKK
912479 (Autobud) 6.000 DKK
320815 5.500 DKK
912479 (Autobud) 4.400 DKK
320815 4.200 DKK
912479 4.000 DKK
864665 3.800 DKK
864468 3.600 DKK
864665 3.400 DKK
802930 3.200 DKK
842827 3.000 DKK