1307/1526
Samling amatystfarvet Moser glas bestående af vase, flaske, askebæger, penneholder, bonbonniere dekorerede med forgyldt figur- og bladfrise. Fire dele signerede. Moser, Karlsbad, 20. årh. H. 20 cm. L. 22,5 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på kanter af penneholder og bonbonniere, indre lågkant meget ødelagt. Forgyldning slidt.
Varia, 14. februar 2013
Vurdering
Hammerslag