Russisk maler, ca. 1900
To partier fra Moskva fra hhv. den gamle og den nye tid. Begge sign. S. A. Amosskiy (med kyrilliske bogstaver). Begge olie på plade. 41×52 og 37×49. (2).
Den første sporvogn blev taget i brug i Moskva i 1899.
Proveniens: Sælgers danske svigerfar, som arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab lige efter revolutionen.
Behov for let overfladerensning. Det ene med krakeleringer/svindrevner i plade.
Russisk auktion, 5. december 2014