1233/35
Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Erhvervet af Skagens Museum i august 2012.
Studie af en yngling i Bonnats atelier i Paris. Sign. L. Tuxen 15/1 76. Olie på lærred. 46×38.
Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og antikviteter, 13. august 2012
Vurdering
Hammerslag
21 bud