1644/189
Engelsk standur i kasse af mahogni, skive af messing, værk med månefase, sekund- og datoangivelse. Sign. Willim Cooper, Hamilton. 19. årh. H. 225.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 31. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
16 bud