906/​178

Kongeligt møblement fra Bernstoff slot af forgyldt træ, betrukket med grøn velour, bestående af fire armstole, fire stole og sofa, rigt udskåret med rocailler og kæmninger. Sofaen stemplet 'B 183', alle dele med statslige inventarmærkr og nylig brændemærket med tre bølger og 'UDGÅET'. Rokoko form, 19. årh.s slutning. L. sofa 186. (9)

Bernstoff slot ligger nord for København og er bygget i årene 1759–1765 til udenrigsminister J.H.E. Bernstorff. Den franske arkitekt Nicolas-Henri Jardin som har stået for udførelsen af bygningerne. Slottet forblev i familien Bernstorffs eje indtil begyndelsen af 1800-tallet. Senere blev det købt af Christian VIII (1786–1848).

Slottet bliver i 1854 stillet til rådighed for den daværende kronprins Christian IX (1818–1906). I hans lange regeringstid (1863–1906) har slottet sin sidste store glansperiode.

Kongefamilien bruger stedet som sommerresidens og samler her i et halvt århundrede de fleste af Europas konge- og fyrstehuse. Edward 7. af England, den russiske zar, Kejser Wilhelm I og II af Tyskland, og Georg I af Grækenland bor på Bernstorff Slot.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Enkelte afslag på skæringer. Sofaens sæde med revne i stoffet.

Ældre møbler, kunsthåndværk, tæpper og våben, 2. marts 2022

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag