2424/802
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Kugleformet vase af stentøj, modelleret med gren og bladværk i relief. Dekoreret med turkisgrøn glasur. Sign. monogram, 52. H. 13,3. Diam. ca. 14.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag