Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)
Siddende kvindelig model set i profil. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på malepap. 40×28,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 428, 1981 nr. 160.
Nålehuller ved hjørner. Få minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning. Retouchering/reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020