2032/​145

Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)

Siddende kvindelig model set i profil. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på malepap. 40×28,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 428, 1981 nr. 160.

Nålehuller ved hjørner. Få minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning. Retouchering/reparation.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK