1317/1505
Kinesisk skål af porcelæn dekoreret i emaljefarver med landskab og bygninger, Qianlong mærke, 19. årh. Diam. 18 cm. H. 8 cm.
NB: NEW TEXT: 24. April: Top rim grinded.
Proveniens: General direktør for Østasiatisk Kompagni Henrik V. Jacobsens samling.
NB: NY TEKST: Fremstår med alders- og brugsslitage. Toprand nedslebet.
Varia, 25. april 2013
Vurdering
Hammerslag
68 bud